„Zima zaskoczyła drogowców”

Nasi dzielni włodarze dróg to dziwni ludzie. Zima jest co roku mniej więcej o tej samej porze, więc wydawałoby się, że nie powinna nikogo zaskakiwać. A jednak! Dzielni drogowcy lubią niespodzianki i już drugi raz tej zimy dali się przez nią zaskoczyć, mimo prognoz pogody  z których każdy nadwiślański leszcz może się dowiedzieć, kiedy spadnie śnieg.
Powiedzmy sobie jasno:  sformułowanie „zima zaskoczyła drogowców” to wyświechtany do bólu frazes, co roku bezmyślnie powtarzany przez bezmyślnych wklepywaczy newsów w różnych redakcjach.
Zdanie to, choć bezdennie głupie, jest bardzo wygodne, bo każdy wie i tak, o co chodzi, choć nikt się nie zastanawia nad jego sensem.
Czemu nikt w końcu nie powie:  drogowcy nie radzą sobie z nagłym ataiem zimy? Czemu nikt nie przełamie konwencji powstałej jeszcze wtedy, gdy media były państwowe, przedsiębiorstwa drogowe też, a więc jedne nie mogły mówić o nieporadności drugich?
IMHO jest to proste: bo trzeba by się było zacząć zastanawiać nad sensem tego, co się mówi. A na to dziennikarze z łapanki nie mają czasu i ochoty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s