Dzikie plaże w dzikim mieście

I dzika gospodarka, jak to bywa. W brzeg warszawski ładowane są spore pieniądze (okolice BUWu, które są na siłę ukulturniane, a przy tej okazji na długo straciły swą wartość rekreacyjną dzięki koparom i spychaczom). Całkiem po macoszemu traktowane są urokliwe okolice Cypla Czerniakowskiego, gdzie były piękne plany, aż odpowiedzialni towarzysze uznali, że jednak się ich nie zrealizuje (pisałem o tym kilka miesięcy temu). A szkoda bo po planowej dewastacji okolicy BUWu tam  wielu ludzi kieruje swe kroki. To są świetne tereny rekreacyjne, tylko że strasznie dzikie i zaniedbane.
Zaś brzeg praski… tu chyba nawet planów nie ma. Rośnie Stadion Narodowy i tam pewnie coś się ruszy i nad rzeką (aż sie boję mysleć, jak będzie wyglądała „ucywilizowana”). Ale co z tytułowymi plażami? A są sobie. Między Łazienkowskim a Siekierkowskim. Są i nic z tego nie wynika, bo ciężko się na nie dostać. Zejść z Wału Miedzeszyńskiego jest co kot napłakał, wszędzie „tereny prywatne” przylegające do umocnień brzegowych. Rzadko gdzie da się przejść. Poniżej Łazienkowskiego jest już lepiej, nie ma grodzenia, ale tam plaża jest chyba tylko jedna a i to niewielka.
To jeszcze nie wszystko. W większości przypadków plaże są otoczone nabrzeżnymi zaroślami, przez które, zwłaszcza latem, ciężko bywa przejść. Ale koniec końców warto. Warunki plażowania są znacznie lepsze niż na „oślej łączce” w Nieporęcie.
O urokliwych portach rzecznych na Gocławiu, ewenemencie na skalę regionalną, napiszę innym razem, bo ciężko mi znaleźć słowa gdy widzę, jak w sercu miasta takie piękne miejsca stoją puste, bezludne niemal, zdziczałe i zarośnięte.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s