Warszawa z bólem przyznaje się do Wisły

Stołeczny ratusz przejął niedawno od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej opiekę nad miejskim odcinkiem Wisły. Miasto chce też, aby RZGW pozwolił na swobodne gospodarowanie brzegami.

Brzeg praski ma być parkiem, jednak bez żadnych bardziej zdecydowanych ingerencji w jego charakter. Ratusz je wyklucza, ponieważ znajdują się tu siedliska i treny łowieckie wielu cennych gatunków zwierząt, m.in. orła bielika. To gwarantuje, że ten brzeg nie zostanie zamieniony w ruchliwą promenadę, a jednocześnie dojście nad brzeg rzeki będzie możliwe bez uciążliwego przedzierania się przez krzaki. Drewno pozyskane z wycinki drzew ma zostać przeznaczone na budowę ścieżek rowerowych.
Z kolei brzeg warszawski ma zostać zamieniony w ruchliwą promenadę, bulwar nadrzeczny będący terenem rekreacyjnym.

Zmiany mają dotyczyć także samej rzeki. Pogłębiarka ma poprawić dopływ do Portu Czerniakowskiego. Ma też powstać bosmanat rzeczny, którym ma zarządzać Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie. Rzeka ma zostać w większym niż obecnie stopniu wykorzystywana do pasażerskiego transportu wodnego.
O ile te plany zostaną zrealizowane, W ciągu niewielu lat Warszawa będzie mogła się poszczycić rozległymi terenami rekreacyjno-kulturalnymi w do tej pory dzikim i zaniedbanym sercu miasta.
Brzmi to wszystko nader pięknie, ale jak zawsze w zderzeniu z powszednią naszą niemożnością efekty są… umiarkowane.

Na pierwszy ogień poszedł Port Czerniakowski. Zgodnie z planami ma on być bazą do wybudowania stanicy dla wodniaków, małego portu jachtowego z pomostami, fragmentu bulwaru nadrzecznego. Kilka dni temu do akcji wkroczyła pogłębiarka, której zadaniem miało być pogłębienie basenu portowego jako pierwszy krok do rewitalizacji. Miało, ponieważ pogłębiarka do portu nie wpłynie przez zbyt wąską bramę wybudowaną osiem lat temu. Pogłębienie jest konieczne, ponieważ podczas letnich niżówek w porcie po prostu brakuje wody. Nikt wtedy nie pomyślał, że wielka rzeka ze stale wędrującym dnem może zwyczajnie nanieść piach do portu przez co będzie potrzebna interwencja pogłębiarki. Ot, jakoś tam będzie.
Ograniczono się na razie do prac przy pogłębianiu podejścia do portu. Zaś bulwar nadzeczny ze względu zaś na cięcia w budżecie (kryzys…) zostanie wyremontowany na krótszym odcinku.
Cóż. Chcą dobrze, a wychodzi jak zawsze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s